bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Wykonawcy

Tomasz Kucharski -  inowrocławianin, absolwent klasy akordeonu i organów PSM im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu oraz Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki i Wydziału Instrumentalnego w klasie organów mgr Krystyny Krynickiej w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Uczestniczył w kursach organowych pod kierunkiem prof. J. Gembalskiego, prof. F.Klindy, prof. G. Bovet'a. Jest pedagogiem w PSM I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu w zakresie gry na instrumentach klawiszowych (organy, fortepian) oraz przedmiotów teoretycznych. Jest organizatorem cyklu koncertów Pro Organo Pleno odbywających się w inowrocławskiej farze. W 2004 r. nagrał płytę CD z muzyką organową (barok-współczesność). Otrzymał Nagrodę Animatora Kultury 2005, przyznawaną przez Prezydenta Miasta Inowrocławia.


    Marcin Kopczyński - inowrocławski kompozytor, urodzony w 1973 r. . Ukończył z wyróżnieniem PSM im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu, w klasie fortepianu i rogu oraz studia z zakresu kompozycji i teorii muzyki w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. F. Woźniaka.   W 1997 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Inowrocławia za utwór na orkiestrę kameralną "Vivax". Jego kompozycje były wykonywane w kraju i za granicą, a utwory orkiestrowe miały swoje prawykonania w m.in. w Filharmonii Pomorskiej. Utwór "Tutti e soli" nagrała dla PR A. Duczmal z Orkiestrą "Amadeus". W 2000 r. jego 8-głosowy motet In Te Domine speravi (1996) znalazł się w finale konkursu New London Choir Choral Composition Prize, a w 2004r. został wykonany na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie przez Chór PR w Krakowie. Kompozytor bierze także udział w wykonaniach swoich utworów jako pianista. Umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. J. Drzewieckiego (w szkole średniej i podczas studiów ) , a także na kursie w Słupsku ( u prof. K. Popowej i u prof. A. Tatarskiego). Obecnie jest asystentem na bydgoskiej Akademii Muzycznej, a także akompaniatorem w PSM w Inowrocławiu oraz organistą Parafii św. Jadwigi Królowej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego "PRO ARTE" oraz Komisji ds. Śpiewu, Muzyki Kościelnej i Służby Liturgicznej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Ponadto organizuje i współorganizuje cykliczne koncerty kompozytorskie w Inowrocławiu, Szczecinie oraz w BWA w Bydgoszczy, na których prezentują się głównie kompozytorzy i wykonawcy związani z AM w Bydgoszczy.

Agnieszka Krokowska - organistka, ur. w 1979 r.. ukończyła z wyróżnieniem PSM im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie ukończyła studia magisterskie na Wydziale Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki w zakresie muzykoterapii i Wydział Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Jest laureatką Konkursu Muzyki Organowej w Rumi (2002 r.). Była również uczestniczką wielu kursów interpretacji muzyki organowej (m.in. u takich organistów jak: G. Bovet, H. Wulf, A. Stricker, R. Inning, K. Gołębiowski, O. Latry) oraz kursu improwizacji organowej (K. Ostrowski) . Obecnie pracuje jako muzykoterapeuta w Zespole Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu. Jest też redaktorem miejskiego portalu internetowego inowroclaw.info.pl. Działa w ITM PRO ARTE , śpiewając w działającym przy nim Zespole Wokalnym. Pełni funkcję prezesa Inowrocławskiego Towarzystwa Integracyjnego EX AEQUO. W 2003 r. reaktywowała Festiwal Muzyki Organowej w Inowrocławiu., a obecnie pełni funkcję jego kierownika artystycznego i organizacyjnego. W 2004 r. za organizację festiwalu otrzymała Nagrodę Kultury im. S. Przybyszewskiego w kategorii Młody Artysta ufundowaną przez Rotary Club w Inowrocławiu , wyróżnienie Animator Kultury 2004 przyznawaną przez Prezydenta Inowrocławia oraz tytuł Inowrocławianina 2004 roku.

 

Kornelia Wojnarowska - sopran, inowrocławianka, urodzona w 1985 r. . Śpiewała w chórze Inowrocławskiego Domu Kultury pod dyr. U. Malczak - Jankowskiej oraz w Zespole Wokalnym ITM Pro Arte pod dyr. A. Drogowskiej. W 2004 r. ukończyła PSM w Inowrocławiu w klasie śpiewu Janusza Ratajczaka (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie studiuje śpiew solowy pod kierunkiem as. Katarzyny Oleś - Blacha w Akademii Muzycznej w Krakowie. Występowała m.in. w Akademiach Muzycznych w Szczecinie i Bydgoszczy oraz w Dworze Artusa w Toruniu , wykonując kompozycje Marcina Kopczyńskiego.

 

Krzysztof Dekański - bas - baryton. Urodzony w 1980 r., absolwent PSM im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu oraz Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie ad. I st. Janusza Borowicza. Śpiewak młodego pokolenia koncertujący w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Luxemburgu i Francji. Swoje wokalne umiejętności kształcił na kursach mistrzowskich światowej sławy polskiego tenora prof. R. Karczykowskiego oraz na kursach muzyki barokowej "Bach Akademie" u prof. A. Rylinga Od kilku lat współpracuje z Agencją Artystyczna "Pro musica" we Wrocławiu, festiwalem operowym w Aix - en - Provence we Francji oraz Europa Choir Academie w Mainz. Jego repertuar obejmuje arie oratoryjno - kantatowe, operowe oraz pieśni.

 

Paweł Cieślarek - recytator, uczeń klasy  II f I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, członek Inowrocławskiego Teatru Otwartego. Jest laureatem licznych konkursów recytatorskich. Wystąpił jako solista - recytator w "Elegii kujawskiej" Aleksandry Brejzy podczas jubileuszowej gali 150-lecia Liceum im. Jana Kasprowicza w marcu br.

 

 

Zespół Wokalny Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego Pro Arte - działa pod dyrekcją Anny Drogowskiej. Geneza zespołu sięga roku 2000, gdy w ramach obchodów Roku Bachowskiego zorganizowano koncert z chorałami J.S. Bacha w wykonaniu członków Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego PRO ARTE. Kontynuacja zorganizowanej działalności śpiewaczej zespołu została podjęta w listopadzie 2002 r.. Członkowie zespołu to m.in. pedagodzy, absolwenci i uczniowie inowrocławskiej Szkoły Muzycznej. Repertuar chóru obejmuje twórczość wszystkich epok począwszy od renesansu do współczesności, wraz z utworami twórców młodego pokolenia, do których należą coraz bardziej znani kompozytorzy z naszego regionu - A. Brejza i M. Kopczyński. Zespół licznie koncertuje, m.in. w Inowrocławiu, Bydgoszczy i Toruniu. W sierpniu 2005 r. wystąpił podczas radiowej transmisji mszy św. z bazyliki p.w. Św. Krzyża w Warszawie w I Programie PR.

Chór Parafii Świętej Jadwigi Królowej - działa pod dyrekcją Kariny Milińskiej-Kopczyńskiej, absolwentki kierunku- teoria muzyki - Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy i organistki Parafii Św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Chór powstał jesienią 2003 r. , a w jego skład weszli parafianie przynależący do tej parafii. Repertuar chóru obejmuje głównie pieśni religijne, które stanowią oprawę muzyczną mszy i koncertów organizowanych przy kościele parafialnym.

 

Ewa Lewandowska - sopran spinto, bydgoszczanka, ur. w 1983 r. Studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. M.Krzyńskiej, a obecnie kontynuuje studia na Wydziale Wokalno Aktorskim Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. A. Słowakiewicz-Wolańskiej. Od 9 roku życia choruje na nieuleczalną chorobę Stargardta, w wyniku której systematycznie postępuje utrata wzroku. Mimo trudności związanych z chorobą, ukończyła Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Była jedną z najlepszych studentek bydgoskiej akademii. W 1997 r. występowała u boku Kasi Stankiewicz na Festiwalu Piosenki Dzieci Niepełnosprawnych w Ciechocinku i do dzisiaj współpracuje z ciechocińską Fundacją Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS. Choć własna kuracja lecznicza kosztuje ją bardzo wiele i sama potrzebuje wsparcia, chętnie wspiera działania charytatywne na rzecz innych potrzebujących. Brała udział w koncertach charytatywnych na rzecz Polaków, organizowanych przez Polish Union of America w Buffalo w St. Zjednoczonych. Występowała także w Holandii i Niemczech. Nagrała płytę, z której dochód przeznaczyła na cele charytatywne. W 2004 r. zajęła II miejsce (I nie przyznano) w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla Niewidomych im. I.J. Paderewskiego w Lublinie. W lutym br. wystąpiła podczas Festiwalu Laureatów Konkursów Śpiewaków Operowych w Operze Nova. Interesuje się także muzyką jazzową, a na swoim koncie ma występ z A.M. Jopek podczas koncertu na krakowskim Rynku w czerwcu br. W codziennych zmaganiach towarzyszy jej pies przewodnik - labrador Klemo.

Radosław Marzec - organista, urodził się w Białymstoku w 1971 r. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Studia podyplomowe ukończył w Konserwatorium Muzycznym w Strasbourgu (Francja) w klasie organów prof. André Stricker uzyskując "Diplôme de Specialisation d'orgue". W l. 1995-1996 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia i sukcesy artystyczne. Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich organistów jak: M.C. Alain, G. Bovet, F. Klinda, H. Wulf. Był stypendystą kursu mistrzowskiego prowadzonego przez J. Guillou w Zürichu oraz Letniej Międzynarodowej Akademii Organowej w Saint Bertrand de Comminges prowadzonej przez M. Chapuis i A. Stricker. W 1994 r. został laureatem Nagrody Głównej na Konkursie Organowym w Rumi, a w 1999 r. finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów obowiązkowych. W 2005 r. wydał książkę pt. "Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII-wiecznych". Obecnie pracuje jako adiunkt w klasie organów AM w Bydgoszczy. Występuje z recitalami w kraju i za granicą.

Leszek Angulski - pochodzi z Konina, ukończył studia wyższe w zakresie geodezji i w tym zawodzie obecnie pracuje. Od ponad 20 lat pasjonuje się ogólnie pojętym "rozwojem duchowym ", poszukując najdoskonalszych technik terapii alternatywnych. Ostatecznie zainteresował się dźwiękiem i oddechem, praktykując wiele technik pozwalajacych na samorealizację i pomoc innym. Ukończył kursy Pracy Misami Tybetańskimi (4 stopnie) oraz Gongami . Wieloletnia praktyka łącząca pewne techniki oddechowe, afirmacje i mantry pozwoliła mu wykreować skuteczne techniki które wykorzystuje w trakcie indywidualnych czy zbiorowych Seansów Dźwięku i Energii (KĄPIELI W GONGACH I MISACH TYBETAŃSKICH) które regularnie prowadzi. Obecnie jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapii Dźwiękiem i certyfikowanym Instruktorem nauki masażu dźwiękiem przy pomocy Mis Tybetańskich. Prowadzi szkolenia oraz seanse Dźwięku i Energii (medytacje) w kraju (w takich miastach jak: Ustka, Żyrardów, Skierniewice, Łódź, Bydgoszcz, Mogilno , Inowrocław , Konin) i poza granicami kraju (w Brukseli i Antwerpii).

Roman Perucki - organy. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od 1984 r. jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Jest także I organistą Katedry Oliwskiej. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA i Japonia). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja). Prowadził kursy mistrzowskie w Niemczech i Rosji. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania kasetowe i płytowe. Jego płytę "Messe pour les paroisses" Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 roku. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury oraz najwyższe odznaczenie papieskie "Pro ecclesiae et pontifice". W 2005 roku otrzymał Odznakę " Zasłużony Dla Kultury Polskiej". Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in. najstarszy w świecie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Michał Nesterowicz - dyrygent, urodzony w 1974 r., studiował grę na skrzypcach oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest laureatem VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Otrzymał również nagrodę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach dla najlepszego polskiego dyrygenta oraz stypendium fundacji "Crescendum est Polonia".W 2000 r. był nominowany do nagrody "Paszporty Polityki", a w plebiscycie "Gazety Wyborczej" w 2001 roku został wybrany do Klasycznej Piątki XXI Wieku. Michał Nesterowicz współpracuje m. in. z Sinfonią Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową.
W jego dorobku jest 12 albumów, w tym liczne nagrania muzyki filmowej i teatralnej. Od 2004 r. jest dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a w tym roku został dyrektorem artystycznym Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej PRO ARTE.

 

Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna PRO ARTE - powstała w październiku 2001 r. pod patronatem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego PRO ARTE. Tworzą ją muzycy związani ze środowiskiem inowrocławskiej szkoły muzycznej - pedagodzy, absolwenci oraz artyści zaprzyjaźnieni z tą instytucją. Kierownikiem orkiestry jest Jacek Kaczor - skrzypek Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz pedagog PSM I i II st. w Inowrocławiu. Repertuar orkiestry obejmuje muzykę rożnych epok. Z powodzeniem prezentują się w muzyce filmowej i musicalowej. Koncertowała pod batutą Zygmunta Rycherta, Sławomira Chrzanowskiego, Marka Pijarowskiego. Towarzyszyła tak znakomitym artystom jak: Wiesław Ochman, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Jacek Laszczkowski, Joanna Cortes, Jagna Jędrzyńska, Konstanty Andrzej Kulka, Tatiana Szebanowa. Od chwili powstania orkiestra podjęła stałą współpracę z Michałem Nesterowiczem, reprezentującym najmłodsze pokolenie polskich dyrygentów. Mariaż ten owocuje ciągłym podejmowaniem nowych wyzwań artystycznych, nie tylko na gruncie muzyki klasycznej. Orkiestra występowała wspólnie z zespółem "Skaldowie", zespołem "Raz, dwa, trzy" podczas Jubileuszu 15-lecia Gazety Wyborczej w Warszawie oraz z Grzegorzem w ramach cyklu koncertów zatytułowanych "Metaxu, czyli dialog bez końca..." Artysta zaprosił orkiestrę do udziału w autorskim koncercie podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz w 40. Jubileuszowym Studenckim Festiwalu Piosenki pt. "20 lat tutaj jestem" w Krakowie, transmitowanym na żywo przez II Program TVP.
Współpraca orkiestry z Grzegorzem Turnauem pod dyr. Michała Nesterowicza utrwalona została przez firmę fonograficzna POMATON EMI w postaci płyty CD, a w lipcu br. zrealizowany został nowy projekt koncertu na jubileusz 820-lecia pisanych dziejów Inowrocławia "In Novo Vladislaw", z udziałem towarzyszących G. Turnauowi gwiazd takich jak: Anna Maria Jopek, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, Janusz Radek, Dorota Miśkiewicz. Do największych przedsięwzięć orkiestry należało bardzo udane wykonanie September Symphony Wojciecha Kilara, w obecności samego kompozytora w maju tego roku.

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006