bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Dzień Papieski przy dźwiękach organów i oboju

W niedzielny wieczór, 14 października, odbył się drugi koncert XXVIII Festiwalu Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe", który poświęcony był pamięci Jana Pawła II. Koncert zagrały inowrocławianki: oboistka Dominika Kubiak i organistka Agnieszka Krokowska.
Inowrocławianie mieli okazję usłyszeć po raz pierwszy na Sali Koncertowej im. I. Dubiskiej połączone brzmienie oboju i organów. Na program koncertu złożyły się kompozycje barokowe i XX-wieczne, a wśród nich takie słynne utwory jak "Aria na strunie G" Jana Sebastiana Bacha, "Te Deum" Marca - Antoine Charpentiera czy "Gabriel's oboe" Ennio Moricone z filmu "Misja". Ponadto artystki zaprezentowały kompozycje twórców, którzy w tym roku mają okrągłe rocznice urodzin i śmierci, m.in. G. Ph. Telemanna (240 rocznica śmierci), L. Boëlmanna (110 rocznica śmierci) oraz M.Sawy (70 rocznica urodzin). Przewijające się podczas koncertu motywy religijne, kontemplacyjne czy nawiązujące do polskiego folkloru, przywoływały w pamięci licznie zgromadzonej publiczności Ojca Świętego Jana Pawła II. W klimat tych wspomnień wprowadzała słuchaczy prowadząca koncert Maria Juraszek.Warto również podkreślić, że niedzielny występ absolwentek inowrocławskiej szkoły muzycznej, to także zwrócenie uwagi na to, że bogate tradycje muzyczne Inowrocławia są z powodzeniem kontynuowane, tym bardziej, że obchodzony jest obecnie jubileusz 75-lecia szkolnictwa muzycznego w naszym mieście.

 

 

Agnieszka Krokowska - organistka, ur. w 1979 r. ukończyła z wyróżnieniem PSM im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie ukończyła studia magisterskie na Wydziale Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki w zakresie muzykoterapii i Wydział Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Jest laureatką Konkursu Muzyki Organowej w Rumi (2002 r.). Była również uczestniczką wielu kursów interpretacji muzyki organowej (m.in. u takich organistów jak: G. Bovet, H. Wulf, A. Stricker, R. Inning, K. Gołębiowski, O. Latry) oraz kursu improwizacji organowej (K. Ostrowski) . Jest członkiem Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego PRO ARTE. Pełni również funkcję prezesa Inowrocławskiego Towarzystwa Integracyjnego EX AEQUO. W 2003 r. reaktywowała Festiwal Muzyki Organowej w Inowrocławiu, a obecnie pełni rolę jego kierownika artystycznego i organizacyjnego. W 2004 r. za organizację festiwalu otrzymała Nagrodę Kultury im. S. Przybyszewskiego w kategorii Młody Artysta ufundowaną przez Rotary Club w Inowrocławiu , wyróżnienie Animator Kultury 2004 przyznawaną przez Prezydenta Inowrocławia oraz tytuł Inowrocławianina 2004 roku. Efektem jej starań jest przeprowadzona w 2006 r. renowacja zabytkowych organów J. Spiegla z 1886 r. w kościele p.w. Św. Elżbiety w Orłowie. Obecnie pracuje jako muzykoterapeuta i nauczyciel muzyki w Zespole Szkół Integracyjnych w Inowrocławiu.

Dominika Kubiak - inowrocławianka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu. W 2002 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie oboju prof. Tomasza Gubańskiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Współpracuje z licznymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku w Szczecinie, Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Filharmonii Olsztyńskiej. Pracuje również jako nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie.

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006