bilboard.jpg (39218 bytes)
  start   organy    organiści   festiwale   koncerty    konkursy   galeria    wypowiedzi   linki    kontakt   Inowrocław  

Festiwal Organowy

Dodatek informacyjny na temat Stwardnienia Rozsianego

Mówiąc o integracji każdy z nas powinien mieć świadomość czym jest choroba, która tą niepełnosprawność wywołuje. Ta świadomość pozwala spojrzeć na człowieka niepełnosprawnego i jego chorobę bez zbędnego lęku, poczucia odmienności i niechęci.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych młodych ludzi. Z nieznanego dotychczas powodu komórki układu odpornościowego atakują mielinę - otoczkę włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. W miejscu uszkodzonej mieliny powstaje blizna - stwardnienie - które utrudnia lub przerywa przewodzenie impulsów nerwowych. Uszkodzeń bywa wiele, pojawiają się w różnych miejscach, stąd nazwa choroby stwardnienie rozsiane (sclerosis multiplex).

Na świecie choruje na SM co najmniej 2 500 000 ludzi, w tym w Polsce - około 50 tysięcy osób. Polska znajduje się w obszarze najwyższej zachorowalności na SM. SM nie jest chorobą zakaźną, dziedziczną ani śmiertelną. Doprowadza jednak do trwałej postępującej niepełnosprawności - co drugi dorosły na wózku inwalidzkim ma SM. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle u ludzi młodych między 20 a 40 rokiem życia, stojących u progu podejmowania ważnych decyzji rodzinnych i zawodowych.

U każdego choroba przebiega inaczej, a lekarzom trudno przewidzieć postęp choroby u danego pacjenta. Najczęściej objawia się ona: spastyką (sztywnością mięśni),zaburzeniami równowagi i koordynacji ruchów (ataksja), problemami z widzeniem (podwójne widzenie, oczopląs), zamazaną lub skandowaną mową, kłopotami z trzymaniem moczu i zmęczeniem.

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną. Można jedynie zwolnić postęp choroby i złagodzić najbardziej dokuczliwe objawy. Ważna jest wszechstronna rehabilitacja, nauka życia z chorobą i akceptacja społeczna.

Wśród osób znanych, chorych na SM są m.in. poeta Heinrich Heine, wiolonczelistka Jacqueline du Pre, autor bestsellerów Stephen White.

Czy wiesz, że:

- przez godzinę możesz poprowadzić wykład np.: z księgowości, przygotować listy do chorych w biurze lub pomóc osobie chorej na SM wyjść z domu;

- twój stary komputer, fax, ksero to łączność i informacja nawet dla kilkuset chorych;

- produkt Twojej firmy może być prezentem lub podziękowaniem dla wolontariusza...

Infolinia o SM: 0-801-313-333,

Strona internetowa: http://ptsr.idn.org.pl

opracowanie tekstów Agnieszka Krokowska, copyright  inowrocław.info.pl  2004-2006